Tőkebefektetés, mint a vállalatfinanszírozás alternatívája

 

A tőkebefektetésről, mint a vállalatfinanszírozás hazai alternatívájáról tartott előadást a PMKIK-ban dr. Pintér Attila, kockázati tőkebefektetési szakértő.

A Pest Megyei és Érd Megyei Jogú Városi Kereskedelmi és Iparkamarában (PMKIK) került megrendezésre azon előadássorozat első része, ahol a résztvevők megismerhették, milyen realitások és tapasztalatok övezik a banki kölcsön és a hitelügyleteken kívüli finanszírozási módszereket. Ilyen ügyleteken kívüli tőkebefektetések hozadékairól és jellemzőiről beszélt dr. Pintér Attila ügyvéd-szakértő.

A KKV-k fellendülésének banki finanszírozása kapcsán a szakértő kiemelte, hogy ellentétben egy tőkebefektetővel, a bank soha nem osztozkodik a társaság nyereségében vagy veszteségében, amely mindezeken felül még további komoly fedezeti biztosítékot vár a „pénzéért” cserébe. A szakjogász a két finanszírozási forma közötti jellemző különbségnek tartotta még azon külön elsőbbségi jogokat, amelyeket egy átlagos tőkebefektető a befektetései során maga számára mindig biztosítani kér. Ilyen speciális elsőbbségi jogok között emelte ki a drag-along és a tag-along jogok intézményét.

Tapasztalata alapján, bár a két speciális elsőbbségi jog már a hazai tőkebefektetési gyakorlatba meggyökeresedett, azonban azokra egységes fogalom- és definíció használat még nem alakult ki. Elmondta, hogy a hazai intézményi tőkebefektetői gyakorlat a drag-along jogon azon jogosultságot érti általában, amely alapján a tőkebefektető más tagokat a kiszállása érdekében arra kötelez, hogy vele együtt adják el a részesedésüket meghatározott értékhatár feletti ajánlat esetén. Ezen jog kapcsán felhívta a résztvevők figyelmét arra, hogy az ajánlati értékhatár meghatározása esetén mindig kiemelt figyelemmel járjanak el a társaság tulajdonosai, ugyanis egy nem megfelelő értékhatár meghatározása miatt könnyen elveszhet az elért munka gyümölcse.

A tag-along jog kapcsán kiemelte, hogy bár ezen jogintézményt is előszeretettel alkalmazzák mind szervezeti, mind angyal befektetői körökben, azonban a finanszírozást igénylői oldalról kevesen fordítanak rá alapos figyelmet. Hiányzik a tag-along jog hazai egységes meghatározása is, amelyen egy olyan jogosultságot szoktak általánosságban érteni, mely szerint a többi fél által szándékolt részesedés eladás esetén, a potenciális vevő által ajánlott áron és feltételekkel, tipikusan a tőkebefektető lesz jogosult arra, hogy az eladásba a részesedés arányában kerüljön bevonásra.

Felhívta továbbá a közönség figyelmét a tag-along jog alapos megfontolására, mivel hasonló kockázatokat rejthet magában, mint a drag-along jog.

Dr. Pintér Attila előadásából kiderült, hogy egy start-up vállalkozás elindítása esetén nem kizárólag hitel-típusú ügyletekben kell gondolkodniuk az alapítóknak, hanem akár kockázati tőkebefektetésben is, mivel egy tőkebefektető a kapcsolati rendszerével, szakmai tapasztalatával, márkaértékével és stratégiai tanácsadás nyújtásával fontos hozzáadott értéket képviselhet a kezdő vállalkozásunk sikeres felfuttatásában.